sayfa içeri?i
URFADANHABER (Her türlü haber,reklam ve şikayetleriniz için Tel: 0544-442-27-34)
  YEREL      EĞİTİM      EKONOMİ      SPOR      SAĞLIK      SİYASİ      ŞANLIURFA      TÜRKİYE      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      DÜNYA   
 
Ana Sayfa > ŞANLIURFA

HZ. İBRAHİM KESİN URFALIDIR, SURUÇ DEDESİNİN İSMİDİR
18 Mart 2015
“Türkiye Yazarlar Birliği ve Şanlıurfa Büyük Şehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘3. Milletlerarası Şehir Yazarları Kongresi’ için Urfa’ya gelen araştırmacı, seyyah, Tıp Doktoru, yazar ve 20. Dönem Hatay Milletvekili Mehmet Sılay ile yaptığımız röportajda Urfa’yı ve Hz. İbrahim’i Urfa’daki manevi yaşamı konuştuk.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%

Şehir Yazarları Kongresine ilk kez mi katılıyor usunuz?
Mehmet Sılay:  Ankara’da ve Konya’da daha önce yapılan kongrelere katıldım. Bu kez Şanlıurfa’da yapılıyor olmasın beni çok mutlu etti.

URFA 10 PAYGAMBERE EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞ BİR ŞEHİR
Peki, sizi çok memnun eden şey nedir, bir karşılaştırma yaparsak Şanlıurfa’daki kongreyi nasıl buluyorsunuz?
Mehmet Sılay:  Öncelikle şunu belirteyim ki buradaki kongre çok anlamlı. 10 tane peygamberin ya doğduğu ya da gelip geçtiği, burada feyizlerinin kaldığı bir belde Urfa. Yani bu şehri Ankara ile Konya ile Antakya ile mukayese etmek mümkün değil.


Şanlıurfa ile ilgili yorumunuz çok güzel. Siz Şanlıurfa’da 10 peygamberin gelip geçtiğini söylediniz. Urfa’yı da gezdiniz. Nasıl bir manevi havası var?
Mehmet Sılay:  Şanlıurfa’ya geldiğim gün. Sabah ezanı okunurken yürüyerek Dergâh Camiine gittik. Namazdan sonra dergâh caminde 400 yıldır devam eden bir geleneğin devamı olan zikir halkasına katıldık. Sonra çıktık, Belediyenin halkına ikram ettiği çorbadan içtik. Bu çok güzel bir ikramdır. O gün orada gördük. Malatya’dan kız öğrenciler Urfa’ya gelmişler. Belediyenin verdiği o çorba ikramdan içiyorlardı. Bu çok güzel bir hatıradır. Belki yaşamları boyunca unutamayacakları bir hatıra. Memleketlerine gittikleri zaman Şanlıurfa’da Halilürrahman Çorbası içtik diyecekler…

O anı biraz anlatır mısınız, Manevi havası nasıl?
Mehmet Sılay:  Bir genişlik hissediyorsun. Özellikle Balıklı Göl ve çevresinde sabah erken dolaşırken. Bu Allah’ın dostu Halilürraman peygamberin burada yaşadığının göstergesidir. Büyük feyiz veriyor insana..
Hocam, Mehmet Sılay Bir seyyahtır aynı zamanda. Bir çok belde dolaştınız. Şehirlerin sosyolojik ve psikolojik anlamda tahlillerini yaptınız. Bize biraz da Şanlıurfa ile ilgili tahlillerinizi paylaşır mısınız?
Mehmet Sılay:  Şimdi burada tarihi bir şehir olan Şanlıurfa’yı görmek mümkün değil, fakat onun imar görmüş hali bile insan gezerken o özlenen tarihi mekanlara götürüyor. Bir de yeni Urfa var. Yeni yapılar var. Orası farklı bir kent görünümünde. Bunu, kadim olan Urfa ile özleştirmek mümkün değil. Burada güzel olan bir şey var. Şanlıurfa üniversal bir kent oldu. Eskide medreseler vardı.  Medrese biliyorsunuz cumhuriyetle birlikte kapandı. Ama Urfalı gençlerin gidebileceği bir üniversitesi var. O üniversiteye Urfa dışından da gelen birçok öğrenci var.

URFA ZENGİNLİKLERİNİN KIYMETİNİ BİLEN BİR ŞEHİR
Şanlıurfa dışarından bakınca nasıl görünüyor. 3 farklı kimlik ve birçok mezhepsel inançların olduğu bir kent. Ama bunlara rağmen barışın hâkim olduğu bir kent. Bunu bir gözlemci, bir araştırmacı olarak bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Mehmet Sılay:  Ben Hataylıyım. Hatay’da bir bakıma Şanlıurfa’ya benzer. Sosyo-kültürel olarak. Ya Kürtçe türküler söylenir bir parkta, ya Arapça konuşulur.  Bu çok güzel bir şey. Bir zenginlik. Urfa bu bakımdan zenginliklerinin kıymetini bile bir şehir.

Bir de Şanlıurfa Şivesi var. Buna ‘Urfa Türkçesi’ de deniliyor. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?
Mehmet Sılay:  çok güzel bir şivesi var. Çok hoşuma gider. Ama burada görüyorum ki insanlar İstanbul şivesiyle konuşmaya çalışıyorlar. Ya bırakın Allah aşkına. Sizin şiveniz daha tatlı. Ben İstanbul’a ilk gittiğimde bana da demişlerdi, ‘Hataylılar sizin gibi mi konuşuyorlar?’ diye. Bence Urfa şivesi çok tatlı bir şive…

URFALILIK RUHU ÇOK GÜÇLÜ
Urfalılar diyoruz. Siz Urfalılığı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Mehmet Sılay: Urfa, İslam kardeşliğinin bir birisiyle payda ettiği bir millet. Urfalılık Ruhu, Elazığ’da var. Bakü’de var Kerkük’te var. Urfa’nın 81 il içerisinde ayrıcalıklı bir yeri var. Birçok dil, din mezhebi bağrında barındırmasına rağmen devletine sadık bir şehir. Milletinin hepsini Urfalılık ruhuyla kucaklayan takdire şayan bir şehirdir.

Seyyahsınız, Şanlıurfa’da çok çocuklu aileler var. Çok Gezip gören biri olara, Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Mehmet Sılay: Bir Hataylı olarak 13 kardeşli bir aileden gelen birisiyim. 5’i vefat etti 8’i yaşıyor. Kendi neslim için söyleyeyim. Aynısı Şanlıurfa’da devam ediyor. Bu çok güzel bir şey. Ama batıyı taklit eden 2 çocuktan ibaret. Ya da modern dediğimiz aileler köpek besliyor, çocuk beslemiyor. Yetimhanelerde o kadar çocuk var. Allah’ın kullarına bakmak lazım.  Allah bizleri imtihan ediyor. Allahın tokadı ağır olur. Şanlıurfa bu bakımda gurur duyduğumuz bir il. İlkokullarda sınıflarda aynı sırada 3-4 çocuğun olduğu bir şehir. Elhamdülillah diyorum.

Nüfus yoğunluğunu faydalı mı buluyorsunuz?
Mehmet Sılay: Bakın, nüfus yoğunluğu da büyük bir güç. Amerika Çin ile mücadele etti. Baktı olmuyor. Milliyetçi Çin’i devre dışı bırakarak Çin’le ilişkilerini geliştirdi.


Bunu da başka şekilde değerlendirdi ama..
Mehmet Sılay: Evet, bu kez sömürü aracı olarak kullandı. Örneğin 1.500 milyon nüfuslu ülkede günde on kişiden bir kola içerse bile bu yüz milyonlarca kola demektir. 
 
URFALILIK BİLİNCİ GELİŞMİŞ
Çok çok çocuklu ailelere sahip Urfa'da bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mehmet Sılay: Biz de öyle değil. Özellikle Urfa ailelerinde yerli bilinç gelişmiş. Kaldı ki Şanlıurfa aldığı güç kadar güç veriyor.  Dışarıda gidin bakın en güzel işletmeler Şanlıurfalılara ait. Buradan gitmişler. Tatlıcı, kebapçı, hepsi buradan gitmiş. Gidin bakın birçoğunda ‘Urfa Kebap’ yazar. Bu konuda müthiş becerisi var Urfalıların.

Evliya Çelebi bile Şanlıurfa’ya gelirken Urfa lezzetlerinin üzerinde duruyor. Bu anlamda Urfa lezzetlerinin geçmişi köklü değil mi?
Mehmet Sılay:  Şanlıurfa- Hatay, Şanlıurfa-Halep iletişimi var. Medeniyet insanlığın ortak malıdır. Bu ister sofra kültürü olsun, ister iletişim kültürü olsun. Bizi bir birimize yaklaştırıyor.  Dolayısıyla Urfa Mutfağı gelişmiş bir tablo çizer.  Dedim ya bugün Türkiye’nin Edirne’sine gitseniz dahi bir Urfalı kebapçı, Urfalı usta bulabilirsiniz. Belki Urfalı değil ama o şöhreti değerlendiriyor.

Neden urfa yemekleri lezzetli sizce?
Mehmet Sılay: Bir hâkim olarak söylüyorum. Urfa’da baharatlara büyük önem veriliyor. Baharatlar da iştah açıcı. 

Bir de Şanlıurfa’da misafirperverlik var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Mehmet Sılay: Bir yazar arkadaşımız var Hakan Albayrak. Bize diyordu ki; “Urfalılar İkram konusunda müthiş ısrarcılar. Ben böyle ikramcı bir millet görmedim” diye. Yani o kadar ileri gidiyorlar ki, illa şunu da ye, bunu da ye, diye ısrar ediyorlar. Bu İbrahim Peygamberin bereketidir.

HZ.  İBRAHİM KESİN URFALIDIR, SURUÇ DEDESİNİN İSMİDİR
Hz. İbrahim için Urfalı değildir diyenler oluyor. Buna ne diyorsunuz?

Mehmet Sılay: kesinlikle katılmıyorum. Hz. İbrahim Urfalı. İşte bakın, İbrahim peygamberin dedesinin İsmi Seruç yani Suruç. Kesin buralıdır. Harran Küçük kardeşinin adıdır. Ve Sara Annemiz de Harranlı olup amcasının kızıdır. Kim Urfalı değil diyorsa bu kaynakları iyi araştırsın. 

Hz. İbrahim ile ilgili anlattıklarınız belki yeni bir tartışma başlatacak. Son olarak Şanlıurfalılara ve okuyucularımıza ne mesaj vermek istersiniz?

Mehmet Sılay: Allah razı olsun Şanlıurfalılardan. Bir de burada kim taş üstüne taş koymuşsa Allah onlardan da razı olsun. Kusursuz belediye olmaz. Ama her belediyenin de bu şehre bir katkısı vardır. Şanlıurfa’nın şehircilik bakımından grafiğinin yükselmekte olduğunu görüyorum. Bir de yerli turizmde patlama yaşanıyor. Mesela GAP gezileri denilince direk Şanlıurfa akla geliyor. Türkiye’nin en büyük hidro elektrik barajı burada. Urfa 77 Milyona hem ekonomik kültürel olarak katkısı olacak bir şehir.  Allah Urfalı ve Urfalıları Abad etsin.


Teşekkür Ederim.
Mehmet Sılay: Ben teşekkür ederim…


Dr. Mehmet SİLAY Kimdir?
 1949 Hatay doğumlu.İlk ve orta eğitimi Kırıkhan ve İskenderun Lisesinde, Üniversiteyi İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde tamamladı. Üroloji ihtisasını Almanya’da, askerlik hizmetini de Erzincan’da bitirdi. İskenderun Devlet Hastanesi Başhekimi ve 20. Dönem Hatay Milletvekili.Türkiye Yazarlar Birliği, Sınır Tanımayan Doktorlar Gurubu, Cansuyu ve Yardımeli insani yardım dernekleri üyesi ve Hilal tv. Ankara temsilcisi. 
Eserleri: 
Hatay Evliyaları 
Antakyalı Habib 
Belen Derbendi 
Bereketli Hilalde 
Aleviler 
Tünel Faciası(toplatıldı) 
Yüzyılın Depremi 
Mecliste Merve Olayı 
Parlamentodan Haber(toplatıldı) 
Seyahatnameler: 
Coğrafyanın Dirilişi 
Avrupa’da Hilalin Çocukları 
Kudüs’e Yolculuk
 Öze Yolculuk
 Göz Gördü Gönül Sevdi
 Araştırmalar:
Mehmet Akif-Seyyah-ı Beyaban 
Selahaddin Eyyubi-İttihad-ı İslamın Mimarı 
Nureddin Topçu-Fikir Dünyamızın Yıldızlarından
 İskilipli Atıf-Ulucanlardan Mahkeme-i Kübra’ya)Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer ŞANLIURFA Haberleri

Başlık Tarih
 
Sanliurfada Deprem12 Kasım 2017
Şanlıurfa’da FETÖ/PDY Operasyonu: 9 Tutuklama03 Kasım 2017
Başbakan Binali Yıldırım'ın Şanlıurfa ziyareti19 Eylül 2017
Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik göreve başladı16 Eylül 2017
Başbakan Binali Yıldırım ilk kez Urfa'ya geliyor16 Eylül 2017
VALİLİK HALK GÜNÜ CUMARTESİ GÜNÜ YAPILACAK24 Ağustos 2017
Harran’dan sonra Suruç’ta aynı kaderi yaşıyor24 Ağustos 2017
Sınırda patlama, Şanlıurfalı mühendis vefat etti …24 Ağustos 2017
Şanlıurfa’da huzur operasyonu24 Ağustos 2017
Şanlıurfam Şehidin Var09 Temmuz 2017
Şanlıurfa Valisi Erin, gece yarısı esnafı gezdi07 Temmuz 2017
Acı kayıp! Bakıre Şıhe vefat etti04 Temmuz 2017
Şanlıurfa'da sıcak tatili, kamu çalışanlarına 3 gün tatil04 Temmuz 2017
Urfa Cumhuriyet Başsavcısı değişti! işte yeni Başsavcı04 Temmuz 2017
Şanlıurfa'da Trambüs Dönemi Başlıyor04 Temmuz 2017
Sıcaktan bulanan Urfalılara bedava havuz müjdesi04 Temmuz 2017
Urfa Valisi Valisi Güngör Azim Tuna merkeze alındı21 Haziran 2017
Erdoğan Bu Kez Harran İçin Urfa'ya Gelecek09 Haziran 2017
Erdoğan hazırlığı! Şanlıurfa’da hummalı çalışma06 Ocak 2017
Halil-Ür Rahman ve Aynzeliha Gölü efsanesi19 Aralık 2016
Şanlıurfalı Şehitlere Son Görev Bugün12 Aralık 2016
Sehit Ateşi Sanliurfaya Düstu11 Aralık 2016
Son dakika! Urfa'da deprem oldu07 Aralık 2016
Fakıbaba'nın acı günü02 Aralık 2016
Dondurucu soğuklar kapıda, Urfa'da 5 Günlük Hava durumu?14 Kasım 2016
Vali Tuna ŞURKAV'a el attı! önemli değişiklik yapıldı...14 Kasım 2016
Balikligol Platosunda Kacak Yapilar Kaldirildi25 Ekim 2016
Şanlıurfa Barosunun yeni başkanı Ahmet Tüysüz oldu24 Ekim 2016
Kahveye Giren Boğa12 Eylül 2016
Suruc Belediyesine Tarik Acikgoz Kayyum Olarak Atandi11 Eylül 2016
Bayramda Ulasim Ücretsiz10 Eylül 2016
Ferhat Şelli FETÖ'dan ihraç edildi05 Eylül 2016
İtfaiye Erlerine Saldırı05 Eylül 2016
Harran Üniversitesinden İhraç Edilen Personel Listesi03 Eylül 2016
Şanlıurfada ihraç edilen memur sayısı...02 Eylül 2016
Erdoğan meydan okudu; Topunuz gelin!11 Ağustos 2016
Bakanlar Kurulu Şanlıurfa'da toplandı11 Nisan 2016
13 yıl sonra bir ilk11 Nisan 2016
13 yıl aradan sonra ilk 10 Nisan 2016
Dokuz vekil imzaladı o kente istiklal madalyası24 Mart 2016
Pazar Gunu Ulasim Bedava12 Mart 2016
Şanlıurfa Valiliği üç günlüğüne herşeyi yasakladı!05 Mart 2016
Suriyeli ailenin kaldığı evde yangın: 2 kardeş öldü, 2 yaralı12 Şubat 2016
Ceylanpınar'da askeri araç devrildi: 4 yaralı14 Aralık 2015
"BU SEÇİM BİRLİK, BERABERLİK, KARDEŞLİK SEÇİMİ"02 Ekim 2015
Bucak: Siverek’te tek bir silah patlarsa…09 Eylül 2015
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Belli Oldu. İşte Ayrıntılar....04 Eylül 2015
BELEDİYE BAŞKANI DÜĞÜMÜNÜ BAŞBAKAN ÇÖZECEK02 Eylül 2015
URFALI ŞEHİT SON YOLCULUĞUNA UGURLANDI02 Eylül 2015
Eğitimci Yazar Şahin Doğandan Yeni Kitap02 Eylül 2015
Başarıda Başarısızlıkta Ekip İşidir02 Eylül 2015
30 Ağustos kutlamaları başladı30 Ağustos 2015
ŞANLIURFA ŞEHİT POLİSLERİNİ UGURLADI29 Ağustos 2015
Suruç Ovası, Suya Hasret28 Ağustos 2015
Bu numara sizi aramışsa dikkat! - 0850660017421 Ağustos 2015
Türkiye ve Avrupa’nın Ortadoğu’ya açılan kapısı Şanlıurfa17 Ağustos 2015
ŞANLIURFA ŞEHİDİNE AĞLIYOR15 Ağustos 2015
ŞANLIURFADA SICAKLIK TATİLİ30 Temmuz 2015
Vali Küçük,Paralelin Hedefinde 26 Temmuz 2015
Milletvekilleri Suruçta21 Temmuz 2015
Şanlıurfa Eğitimciler Derneği Faaliyetleri18 Temmuz 2015
SURUÇ’TA TÜRKİYE DEVLETİNİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ BİR KEZ DAHA ANLADIM08 Temmuz 2015
AYHAN'DAN TEŞEKKÜR ZİYARETLERİ19 Haziran 2015
Şanlıurfa Müzesinde Bu Kadarda Olmaz..13 Haziran 2015
Şanlıurfalıların Sayısı 2,5 Milyona Yaklaştı31 Mayıs 2015
Şanlıurfa AKP Adayları Kesinleşti.07 Nisan 2015
Şanlıurfa HDP ve CHP Adayları Kesinleşti.07 Nisan 2015
Şanlıurfa'da 2 milyon fidan dikilecek26 Mart 2015
ÇÖZÜLEMEYEN ŞANLIURFA TRAFİĞİ23 Mart 2015
DSİ GAP 15. Bölge Müdürü Değişti13 Mart 2015
Türkiye'nin 3. Büyük Köprüsü Tamam12 Mart 2015
Urfa'da Arızadan dolayı su kesintisi olacak05 Mart 2015
Suruçta Modern Çadırkent02 Mart 2015
Urfa'da Bazı Mahallelere Doğalgaz Müjdesi02 Mart 2015
Şanlıurfa'da Su Kesintisi01 Mart 2015
Dışişleri'nden o iddiaya yalanlama!19 Şubat 2015
CİHAN Şanlıurfa Temsilcisi gözaltına alındı12 Şubat 2015
Harran Üniversitesi yeni Rektör atandı11 Şubat 2015
Şanlıurfada Deprem10 Şubat 2015
Şanlıurfa için kuvvetli yağış uyarısı09 Şubat 2015
Kılıçdaroğlu Sanliurfa da07 Şubat 2015
ŞANLIURFA’NIN “ŞANLI KUŞLARI” FOTOĞRAF SERGİSİ06 Şubat 2015
Sanliurfaya Yeni Cezaevi04 Şubat 2015
Şanlıurfa'da güneş, Karacadağ'da kar keyfi19 Ocak 2015
Şanlıurfa'da Hafta Boyu Elektrik Kesintisi Var06 Ocak 2015
Çözüm süreci ile yüzde 120 oranında arttı31 Aralık 2014
Balıklıgöl Bakımsızlıktan Yıkılıyor29 Aralık 2014
Piazza Otoparkında Hırsızlık!25 Aralık 2014
IŞİD Suruç'un Köyüne Saldırdı İddiası22 Aralık 2014
AFAD’IN EN BÜYÜK ÇADIR KENTİ SURUÇTA YAPILIYOR22 Aralık 2014
Şanlıurfa 'da Logar Kapağına Tehlikeli Çözüm16 Aralık 2014
Kim Gitsin, Kim Kalsin?31 Aralık 2014
Şanlıurfa da Yırtık Bayrak12 Aralık 2014
Şanlıurfa'da açak mobil elektrik trafosu ele geçirildi12 Aralık 2014
Öğrencilerden Müge Anlı'ya Duygulu Anlar Yaşatan Olay 04 Aralık 2014
Şanlıurfa Eğitimciler Derneği Başkanı Canlı Yayında...02 Aralık 2014
Başbakan Şanlıurfa ya geldi Trafik felç oldu26 Kasım 2014
Ekonomi Zirvesi'nde Şanlıurfa'nın sorunları konuşuldu26 Kasım 2014
Kurtulmuş Uluslararası güçler sınıfta kaldı26 Kasım 2014
Başbakan Davutoğlu Şanlıurfa'da26 Kasım 2014
Ş. Urfaspor 2 - Adana Demirspor 323 Kasım 2014
Siverek yolunda alev topuna döndü: 2 Yaralı23 Kasım 2014
Hülya Avşar Suruç'taki Kobanililer'i ziyaret etti23 Kasım 2014
Mehmet Akif İnan Hastanesinde Hareketli Anlar Yaşanıyor19 Kasım 2014
'PYD çıkarı için savaşıyor'19 Kasım 2014
Şanlıurfa Valiliği Protokol Müdürü öldü19 Kasım 2014
Şanlıurfa'da 5 gün elektrik kesintisi yapılacak13 Kasım 2014
Şanlıurfa Valisi'nden İsveçli muhabirin o sorusuna tepki!12 Kasım 2014
Acun Urfalıyam Ezelden Dizisini Kanalına Aldı Mı?12 Kasım 2014
11 Nisan projesi hayata geçiyor12 Kasım 2014
"Yeni bir halife seçeceğiz"11 Kasım 2014
Sendikadan Müdür Mülakatlarında Fişleme02 Kasım 2014
Şanlıurfada Kaza:2 Yaralı30 Ekim 2014
Urfada Pesmergeyi Bekleyen Gruba Gazli Mudahale30 Ekim 2014
Pesmerge Urfada 29 Ekim 2014
Peşmerge, Suruc Mürsitpinar arasinda bekletiliyor.29 Ekim 2014
Peşmerge Mursitpinardan Kobaniye Gecti29 Ekim 2014
Siyasetin zirvesi Akman'ın düğününde buluştu24 Ekim 2014
Şanlıurfalı Eğitimcilerden Suriyelilere Yardım22 Ekim 2014
Şanlıurfa Baro Başkalığı seçimi yapıldı19 Ekim 2014
Kurban Bayramında Ulaşım Ücretsiz02 Ekim 2014
Şanlıurfa'da Kurban Bayramı Namazı saati02 Ekim 2014
8.'ci 'İyilik Ödülleri' sahiplerini buldu27 Eylül 2014
Kurtulmuş, Ala ve Eker Şanlıurfa'da20 Eylül 2014
Savaştan kaçan Binlerce Kobanili Suruç'a geçtiler19 Eylül 2014
Urfa'da bir çok bölgede elektrikler kesilecek12 Eylül 2014
Bakan Çelik bayramlaşma için geliyor25 Temmuz 2014
Ceylanpınar'daki çatışmada flaş detaylar!23 Temmuz 2014
Göbeklitepe'yi dünyaya tanıtan Prof. Dr. Klaus Schmidt yaşamını yitirdi.22 Temmuz 2014
Demirkoldan, Temizlik işçilerine ZAM15 Temmuz 2014
Başbakan Erdoğan Şanlıurfa'da13 Temmuz 2014
ŞANLIURFA CUMHURBAŞKANINI KARŞILAMAYA HAZIR13 Temmuz 2014
Şanlıurfa Dahada Yanacak11 Temmuz 2014
11 NİSAN ŞEHİR STADYUMU YERİ VE PROJELER!!09 Temmuz 2014
DEDAŞ'tan Elektrik fiyat açıklaması!09 Temmuz 2014
Bakanlar Şanlıurfada İftarda Buluşuyor09 Temmuz 2014
500 Yıllık Topçu Meydanı, Rabiaya Direniyor.05 Temmuz 2014
Başbakan Erdoğan Pazar Günü Urfa'ya Gelecek05 Temmuz 2014
Cumhurbaşkan adayı Erdoğan Urfa'ya geliyor03 Temmuz 2014
ŞANLIURFADA Kİ ÖZEL İDARE İŞÇİLERİNE YAPILAN HAKSIZLIK03 Temmuz 2014
Şanlıurfa Yanıyor02 Temmuz 2014
TOPÇUMEYDANIN 'DA RAMAZAN ETKİNLİKLERİ26 Haziran 2014
Suruç suya kavuştu 21 Haziran 2014
Büyükşehir'e Yeni Genel Sekreter Yardımcısı21 Haziran 2014
ŞUSKİ Genel Müdürü Büyükatipoğlu görevden alındı yerine Us atandı20 Haziran 2014
Şanlıurfalılar şaştı kaldı13 Haziran 2014
ÖZEL İDARE İŞÇİLERİNDEN ÇALIŞMADAN MAAŞ ALIYOR HABERİNE TEPKİ11 Haziran 2014
Kanalizasyon Çalışmasında Tarihi Eser Çıktı08 Haziran 2014
Urfa'daki 3 İlçeye Sosyal Yardımlaşma Vakfı kuruldu05 Haziran 2014
Şanlıurfa da Haziran Ayında Şiddetli Dolu Yağışı.05 Haziran 2014
Hafızlık için mülakat yapılacaktır04 Haziran 2014
Şanlıurfa da Kanallara Tel Çit04 Haziran 2014
ŞANLIURFA’DA YANGIN PANİĞİ04 Haziran 2014
HABER İHBAR03 Ocak 2014
Hesabını Kim Verecek?20 Mayıs 2014
Şanlıurfa' da çöl varanı yakalandı19 Mayıs 2014
Şanlıurfadaki Ormanlar Peşkeşmi Çekiliyor?17 Mayıs 2014
ŞANLIURFA'DA 'SOMA' İÇİN SESSİZ EYLEM17 Mayıs 2014
Şanlıurfa emniyet müdürlüğünde görev değişimi14 Mayıs 2014
Urfa Barosu Fevzioğlu'na Destek13 Mayıs 2014
İbrahim Tatlıses, Taziye için Şanlıurfa'da08 Mayıs 2014
ŞANLIURFA EMNİYETİ'NDE DEPREM07 Mayıs 2014
Şanlıurfa Barosundan Çocuk İstismarlarına Sert Tepki!05 Mayıs 2014
Kadersiz İlçe SURUÇ04 Mayıs 2014
Şanlıurfa Esnaf Odaları Birliği Başkanı Belli Oldu04 Mayıs 2014
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Şanlıurfa Programı03 Mayıs 2014
3 Dönem kuralı Urfa vekillerini de etkiledi03 Mayıs 2014
Şanlıurfalı Tarım İşçileri Kaza Yaptı:2 ölü03 Mayıs 2014
UNESCO listesindeki Göbeklitepe’nin acil ihtiyacı var!01 Mayıs 2014
Şanlıurfa İl Müftüsünden Üç Aylar ve Regaib Kandili Mesajı01 Mayıs 2014
Pamuğun tekstile yolculuğunu sergi açıldı29 Nisan 2014
Bedensel Engellilerden Ekinciye Ziyaret28 Nisan 2014
Bahçeli ikizlere kirvelik yaptı28 Nisan 2014
ŞANLIURFA ARTIK ZORUNLU HİZMET BÖLGESİ !28 Nisan 2014
1900 lu Yıllar ve Balıklıgöl27 Nisan 2014
Damdan Düşen Kız Çocugu Öldü27 Nisan 2014
Hz.Eyyüb Nebi Beldesine Acil El Atılmalı27 Nisan 2014
URFADOSK tarafından geleneksel bisiklet yarışı etkinliği24 Nisan 2014
Küçük çocuk silahla oynarken kendini vurdu24 Nisan 2014
ŞANLIURFA’DA OTOMOBİL DEVRİLDİ: 3 YARALI24 Nisan 2014
Şanlıurfa'da 50 bin kişiye tirit ikram edildi19 Nisan 2014
Karaköprülülere kaymakamlıktan uyarı18 Nisan 2014
Şanlıurfa da Petrol Aranacak...17 Nisan 2014
GAP Arenada Kutlu Doğum17 Nisan 2014
Ferhat Şelli Görevinden Alındı16 Nisan 2014
Büyükşehir Sekreteri 'Balamir Gündoğdu'15 Nisan 2014
Vali Küçük Yeni Seçilen Muhtarlarla14 Nisan 2014
Celallettin Güvençten İlk Nikah14 Nisan 2014
Şanlıurfa'da HEDİK Geleneği13 Nisan 2014
Meteorolojiden Şanlıurfa'ya sağanak yağış uyarısı!13 Nisan 2014
Şanlıurfa da Uyuşturucuya Savaş13 Nisan 2014
Şanlıurfa da Trafik Kazası:1 ölü,6 Yaralı12 Nisan 2014
Şanlıurfa'da Silahlı Kavga:3 Yaralı12 Nisan 2014
Müftülüğün kutlu doğum takvimi11 Nisan 2014
Şanlıurfada Aydınlatma Direkleri Tehlike Saçıyor17 Nisan 2014
Şanlıurfa Emniyetinde Deprem09 Nisan 2014
Urfa Büyükşehir statüsünde ilk meclis toplantısında görev dağılımı09 Nisan 2014
Şanlıurfa'da 934 Bin 429 Seçmen oy kullanacak29 Mart 2014
Ceylanpınar'da tutuklanan 10 asker serbest bırakıldı28 Mart 2014
İl Özel İdaresi Resmen Devredildi27 Mart 2014
Şanlıurfa enerji kesintisi!25 Mart 2014
Şanlıurfa'da Newruz Coşkusu24 Mart 2014
Savaştan kaçtı, elektriğe takıldı21 Mart 2014
Şanlıurfa'da sular kesilecek20 Mart 2014
Kızılkoyun projesi kaçak mı?19 Mart 2014
Çanakkale Zaferi Yıldönümü Törenle kutlandı19 Mart 2014
UĞURLU'DA ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI14 Mart 2014
Urfalıların yüzünü yağmur güldürdü10 Mart 2014
Emre Usludan Urfalılara Mülteci Yakıştırması09 Mart 2014
URFA EMNİYETİNDE GÖREV DEĞİŞİMİ07 Mart 2014
'BDP'liler İmam Dövdü mü?06 Mart 2014
AKABEDE FECİ KAZA06 Mart 2014
Şanlıurfa Valiliğinden Seçim Açıklaması06 Mart 2014
ŞURO; HARAÇ BÖLGE TURİZMİNE ZARAR VERİYOR05 Mart 2014
Köy Sayaçları da evin dışına çıkarılacak!04 Mart 2014
ŞANLIURFADA KAZA:5 ÖLÜ 14 YARALI02 Mart 2014
Paralelci Urfa'da Suçüstü Oldu02 Mart 2014
Vali İzzettin Küçük Görevine Başladı27 Şubat 2014
Milyonlarca kişi bedava yolculuk yapacak 27 Şubat 2014
Bakanı Cevdet Yılmaz Şanlıurfa'ya Geliyor27 Şubat 2014
Kamyon kasasını benzin istasyonu yapmış24 Şubat 2014
Şanlıurfa da Pazar Günü Elektrikler Kesilecek21 Şubat 2014
Fıstıkta Rekor21 Şubat 2014
Yusuf YETİM 'den Miting Gibi Açılış17 Şubat 2014
Şanlıurfa'ya vali İzzettin Küçük atandı16 Şubat 2014
Şanlıurfada Geceleri Ortaya Çıkan Bu Araca DİKKAT13 Şubat 2014
Urfa dışında 2 milyon 418 bin Urfalı var13 Şubat 2014
Şanlıurfa Emniyet Müdürü Görevden Alındı13 Şubat 2014
Nissibi Köprüsünde Sona Doğru13 Mayıs 2014
Elektrik Kaçak Oranı %7406 Şubat 2014
CHP'yi soyan hırsızlar yakalandı04 Şubat 2014
Ak Parti Şanlıurfa İlçe Adayları31 Ocak 2014
Osman Baydemir'in Abisi Vefat Etti31 Ocak 2014
İstanbulda Yasayan Urfalı Sayısı30 Ocak 2014
Şanlıurfada Sis Engeli28 Ocak 2014
Ev Tekstilinde Açan Çiçekler Projesi27 Ocak 2014
Korkunç iddia; Paran yoksa kızın var27 Ocak 2014
Şanlıurfaya Kar Geliyor26 Ocak 2014
Şanlıurfa Cumhuriyet Savcısı'da Görevden alındı22 Ocak 2014
Ak Parti Şanlıurfa İlçe Adayları Açıklandı20 Ocak 2014
Baydemir, Siverek'te konuştu18 Ocak 2014
Akçakale'deki Suriyeliler geri döndü17 Ocak 2014
Şanlıurfada Kaç Cami Var?15 Ocak 2014
Dışişleri Bakanı Davutoğlu Urfa'ya geliyor15 Ocak 2014
Şanlıurfa'da PKK'ya katılmak isteyen gençleri polis ikna etti14 Ocak 2014
Kızılelma, 15 Ocak'ta TRT 1 Ekranlarında13 Ocak 2014
Bakan Çelik'ten Şikak ailesine taziye ziyareti 11 Ocak 2014
Urfanın Nüfusuna Her yıl bir il ekleniyor11 Ocak 2014
Şanlıurfa'da kuraklık endişesi 09 Ocak 2014
Kaçakçıların ve borçluların elektriği kesilmeye başlandı07 Ocak 2014

Künye | Anasayfa | Gazeteler | Video Galeri | Foto Galeri | Sohbet Odası | HABER İHBAR
CH