sayfa içeri?i
URFADANHABER (Her türlü haber,reklam ve şikayetleriniz için Tel: 0544-442-27-34)
  YEREL      EĞİTİM      EKONOMİ      SPOR      SAĞLIK      SİYASİ      ŞANLIURFA      TÜRKİYE      MAGAZİN      TEKNOLOJİ      DÜNYA   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Nihat DEPE - admin
BİLİNÇALTIMIZIN SIRRI
12 Şubat 2014 - 2736 okunma

Kişinin psikolojisinin bozulmasına neden olan temel neden bilinçaltındaki olumsuz inanç ve duygudur. Birey; aile-sosyal çevre ve tüm yaşantılarıyla edindiği bütün bilgileri bilinçaltında yaşamı boyunca kodlanır. Bu sayede değerler sisteminin oluşumunu da sağlamış olur. Bu oluşum doğal bir süreç halinde gerçekleşirken yapılması gereken kontrol edilmesi ve yönlendirilmesidir.

Bu durumda bilinçli beyinle sağlanabilmektedir. Birey yaşamı boyunca çocukluğundan itibaren edindiği bilgiler olumsuzluklar içeriyorsa; ‘’zenginler mutsuzdur, domates alerji yapar’’ gibi bu gibi küçük örnekleri veya çok farklı büyük öğretileri hayatına doğru olarak katıyorsa edindiği bu telkinlerin sonuçlarına katlanmak durumunda kalabilir. Bunlar öncelikle anne*baba tarafından kontrol edilmesi ve çevredeki olumsuz telkinlerin saptanıp aile tarafından disipline edilmesi; gelecekteki kalıcı problemleri ortadan kaldırmaya büyük katkı sağlayacaktır.

Beyin bilinçaltındaki tüm kodlamaların ışığında insana yön verir bilinçaltınız ; şuan bu yazıyı okurken, konuşurken ve tüm farkında olduklarınızla yani bilinçli beyninize yön vermektedir. En iyi ilaç kendinizin iyi olduğunuza inanmanızdan geçer. Şöyle ki; Antidepresanlar beyninizin bilinçli kısmı neokorteks ve duygularınızın yer aldı limbik sisteminizin arasındaki köprüyü kaldırmaktadır.

Bu kaldırma işleminin beyindeki Talamus gerçekleştirir. Talamus beyninizin şefi gibidir. Talamusun dış etken tarafından kontrole alınması bazı komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bu yüzden: Doktor tavsiyesinin dışında ve alışkanlık haline gelmiş Antidepresanlar kullanımları tehlikeleri beraberinde getirebilir.

Yapılacak olan bilinçli beyninize olumlu telkinleri verebilmekten geçmektedir. Telkini doğru bir şekilde verdiğinizde güçlü ve dayanıklı olmanızı sağlayacaksınız. Ya da antidepresanlar gibi ilaçlarla Talamusu devreye geçireceksiniz. Bu tedavi şekli sizi rahatlatabileceği gibi antidepresanlar beyin hücreleri arasındaki iletimin zarar görmesinden kaynaklı bir çok sorun ortaya çıkartacaktır ; kilo almak, halsizlik, dikkat-algı bozukluğu, konsantrasyon bozukluğu gibi.

Birey tüm gelişim dönemlerinde kendi farklılığına ve çağa uygun olmayan bir süreç geçirdiğinde, çatışmalarının artmasına neden olacaktır. Sonuç olarak; anksiyete, panik atak ve sosyal fobinin önü bu süreçten geçmektedir.

Nihat DEPE Eğitim Psikolojisi ve Davranış Bilimleri Uzmanı


Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Nihat DEPE Diğer Yazıları

01 Ağustos 2013 - “BİREYSEL GELİŞİMDEN TOPLUMSAL DÖNÜŞÜME”
Künye | Anasayfa | Gazeteler | Video Galeri | Foto Galeri | Sohbet Odası | HABER İHBAR
CH